VARİS hastalığı için Portakal tüketimi

portakal

Portakal herkesin bildiği gibi lif içeren, bol miktarda C vitamini olan, severek tükettiğimiz özellikle mevsiminde alışveriş torbalarımızdan eksik etmememiz gereken bir meyvedir. Portakalın kendisi kadar kabuğu da önemlidir. Portakal kabuğu ultraviyole ışınlarının düşmanıdır. Ultraviyole ışınları da sağlımızın düşmanıdır. Bu yüzden portakal ultraviyole ışınlarına karşı korunmamızı sağlar. Bir çay kaşığı portakal kabuğu yemek, deri kanserine karşı bizi korur. Portakal kabuğu selülite karşı da çok etkilidir. Ayrıca böbrek taşlarının düşürülmesine de yardımcı olur. Portakalın varis hastalığı için yararı ise kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Damar tıkanıklığını engellediği için de varis ihtimalini azaltır. Varis hastalığı için portakalın kabuğu çay halinde tüketilebilir. Bir kaşık portakal kabuğunun…

portakal

Portakal herkesin bildiği gibi lif içeren, bol miktarda C vitamini olan, severek tükettiğimiz özellikle mevsiminde alışveriş torbalarımızdan eksik etmememiz gereken bir meyvedir.

Portakalın kendisi kadar kabuğu da önemlidir. Portakal kabuğu ultraviyole ışınlarının düşmanıdır. Ultraviyole ışınları da sağlımızın düşmanıdır. Bu yüzden portakal ultraviyole ışınlarına karşı korunmamızı sağlar.

Bir çay kaşığı portakal kabuğu yemek, deri kanserine karşı bizi korur. Portakal kabuğu selülite karşı da çok etkilidir. Ayrıca böbrek taşlarının düşürülmesine de yardımcı olur.

Portakalın varis hastalığı için yararı ise kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Damar tıkanıklığını engellediği için de varis ihtimalini azaltır. Varis hastalığı için portakalın kabuğu çay halinde tüketilebilir. Bir kaşık portakal kabuğunun üzerine bir fincan sıcak su eklenerek kaynatılmaya bırakılır. Su
kaynadıktan sonra portakal kabukları süzülerek çay içilir.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment