BASUR tedavisinde lifli gıdaların önemi

Turungiller

Basur halk arasında çok yaygın olan bir hastalıktır. Tedaviyi çoğu zaman kendi kendimize ararız. İlkel tedavi yöntemleri kullanır, şifalı bitkilerden yapılan ilaçları kullanırız. Peki bunlar basurdan kurulmak için yeterli midir? Basuru tamamen hayatımızdan nasıl çıkarabiliriz? Sağlıklı ve düzenli beslenerek lifli gıdaları daha fazla tüketerek basurun oluşmasına engel olabileceğimiz gibi ortadan kalkmasına da sağlayabiliriz. Lifli gıdalar nelerdir? Nelerde bulunur? Nasıl Tüketilir? Lif, gıdaların bağırsak enzimleri tarafından sindirilmediği kısımdır. Lifli gıdaları suda çözünen ve çözünmeyen gıdalar olarak ikiye ayırabiliriz. Suda çözünen lifli gıdalar bağırsaklarımızı yormaz ve dışarıya atılması kolay olur. Ayrıca kabızlık sorununu da ortadan kaldırırlar. Son yıllarda lifli gıdaların önemi giderek…

Turungiller

Basur halk arasında çok yaygın olan bir hastalıktır. Tedaviyi çoğu zaman kendi kendimize ararız. İlkel tedavi yöntemleri kullanır, şifalı bitkilerden yapılan ilaçları kullanırız.

Peki bunlar basurdan kurulmak için yeterli midir?

Basuru tamamen hayatımızdan nasıl çıkarabiliriz?

Sağlıklı ve düzenli beslenerek lifli gıdaları daha fazla tüketerek basurun oluşmasına engel olabileceğimiz gibi ortadan kalkmasına da sağlayabiliriz.

Lifli gıdalar nelerdir? Nelerde bulunur? Nasıl Tüketilir?

Lif, gıdaların bağırsak enzimleri tarafından sindirilmediği kısımdır. Lifli gıdaları suda çözünen ve çözünmeyen gıdalar olarak ikiye ayırabiliriz. Suda çözünen lifli gıdalar bağırsaklarımızı yormaz ve dışarıya atılması kolay olur. Ayrıca kabızlık sorununu da ortadan kaldırırlar. Son yıllarda lifli gıdaların önemi giderek artmaktadır. Uzmanlar lifli gıdaların tüketiminin artması gerektiğini savunurlar. Lifli gıdalar doğada bulunan veya az başkalaşım geçiren gıdalardır. Sebzeler, meyveler, tahıllar, baklagiller gibi. Basur konusunda bizi ilgilendiren suda çözünen lifli gıdalardır.

Suda çözünen lifli gıdaların, basur konusunda bize yardımcı olmalarının en büyük nedeni kabızlığı ortadan kaldırmalarıdır. Kabızlık basurun başlıca nedenidir. Suda çözünen lifli gıdalar tüketerek, gerekli egzersizleri de yaparak basuru hayatınızdan çıkarabiliriz.

Lifli gıdalar tüketmeyenler ya da az tüketenler sürekli hayvani gıdalar tüketirler, hazır yemekten vazgeçemezler. Buna dengesiz beslenmeyi de ekleyebiliriz. Bunun sonunda kabızlık ortaya çıkar, sürekli kabızlık basura neden olur. Mevsimine göre tüketeceğimiz suda çözünen lifli meyveler ve sebzeler basur sorunumuzu ortadan kaldıracağı gibi daha zinde olmamızı da sağlayacaktır.

Suda çözünen lifli gıdaların başında: turunç ailesi gelir. Turunç ailesi üyeleri hem vitamin kaynağıdır hem de sindirim sorunlarının giderilmesi için bize yardımcı olurlar.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment