VARİS’ten korunabilmek için alınabilecek önlemler

Beach

Varis, bacaklardaki toplardamarların işlevlerini yerine getirememesi sonucu, toplardamarların genişleyerek kıvrımlı bir hal almasıdır. Kadınların yüzde 40’ı erkeklerin ise yüzde 20’sinde görülmekte olan varisler ağrı, yanma, ayak bileklerinin şişmesi, yorgunluk ve kaşınma gibi hislere sebep olmaktadırlar. Varisten korunmak için bazı küçük şeylere dikkat ederek çeşitli önlemler alabiliriz. Varisten korunmak için yapılacak en önemli şeylerden birisi sürekli hareketsiz bir şekilde kalmamaktır. Sürekli oturmanızı gerektiren bir işiniz varsa, zaman zaman hareket ederek bacaklarınızı çalıştırın. Eğer mümkünse gün içinde bol bol hareket edin, çeşitli egzersizler yapın. Yürüyüş yapmak, ayaklarınızdaki ve bacaklarınızdaki kan dolaşımının düzenlenmesi için iyi bir egzersizdir. Yüzme bisiklet, gibi sürekliliği olan hareketleri…

Beach

Varis, bacaklardaki toplardamarların işlevlerini yerine getirememesi sonucu, toplardamarların genişleyerek kıvrımlı bir hal almasıdır. Kadınların yüzde 40’ı erkeklerin ise yüzde 20’sinde görülmekte olan varisler ağrı, yanma, ayak bileklerinin şişmesi, yorgunluk ve kaşınma gibi hislere sebep olmaktadırlar.

Varisten korunmak için bazı küçük şeylere dikkat ederek çeşitli önlemler alabiliriz. Varisten korunmak için yapılacak en önemli şeylerden birisi sürekli hareketsiz bir şekilde kalmamaktır. Sürekli oturmanızı gerektiren bir işiniz varsa, zaman zaman hareket ederek bacaklarınızı çalıştırın. Eğer mümkünse gün içinde bol bol hareket edin, çeşitli egzersizler yapın. Yürüyüş yapmak, ayaklarınızdaki ve bacaklarınızdaki kan dolaşımının düzenlenmesi için iyi bir egzersizdir. Yüzme bisiklet, gibi sürekliliği olan hareketleri de tercih edebilirsiniz.
Beslenme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmenizde de fayda var. Kanın akışını kolaylaştırdığı için, gün içinde bol su tüketmeye özen gösterin. Öğünlerinizde sebze ağırlıklı yiyeceklere yer verin. Obezite kanın iç basıncını arttıracağından varise zemin hazırlamaktadır. O yüzden aşırı yağlı, tuzlu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun ve fazla kilolarınız varsa onlardan bir an önce kurtulun. Kilonuz boyunuz ve yaşınıza uygun, ideal ve dengede olsun. Dar kıyafetler varis oluşumunu tetikleyen bir etkiye sahiptirler. Bu tür kıyafetler bacaklarda sıkışan kanın kalbe pompalanmasını yavaşlatıcı bir etkiye sahip olduklarından dolayı bol kıyafetleri tercih edin. Gece yatarken bacaklarınızı 5-10 cm yukarıda tutarak uyumanız da size fayda sağlayaktır, bu şekilde bacaklarınızı kalp seviyesinden yukarıda tutarak kanın çok daha kolay bir şekilde kalbe yönelmesini sağlamış olursunuz. Sıcak havalarda bacaklarınızı korumaya özen gösterin. Soğuk suyun kanı hızlandırıcı etkisi vardır; o yüzden yaz sıcak havalarda bacaklarınız bol bol soğuk su ile yıkayın.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment