Nasıl besleniyorsunuz?

bad-eating-habbit

Basurun ortaya çıkmasındaki en önemli faktör kabızlıktır. Bu yüzden basura iyi gelen yiyecekler muhakkak posa yönünden zengin lifli yiyecekler olmalıdır. Basura iyi gelen yiyeceklerin başında sebze, meyve ve kepekli un mamulleri gelmektedir. Kepek ekmeği, yulaf ezmesi, susam, meyve ve sebze ürünleri muhakkak tüketilmesi gereken besinlerdendir. Meyveler posa bakımından zengin olduklarından bol miktarda ve mümkünse kabuğuyla birlikte yenilmelidir. Bununla birliikte çikolatadan, hamurlu yiyeceklerden, siyah çay ve kahveden kesinlike uzak durulmalıdır. Asitli içecekler tüketilmemeli, su ise bol miktarda tüketilmelidir. Su içmek dışkının yumuşamasını sağlamakta ve hemoroitten doğan gerilmenin önüne geçecektir. Bu nedenle mutlaka günde en az 2 litre su içilmelidir. Basura iyi…

Basurun ortaya çıkmasındaki en önemli faktör kabızlıktır. Bu yüzden basura iyi gelen yiyecekler muhakkak posa yönünden zengin lifli yiyecekler olmalıdır.

Basura iyi gelen yiyeceklerin başında sebze, meyve ve kepekli un mamulleri gelmektedir. Kepek ekmeği, yulaf ezmesi, susam, meyve ve sebze ürünleri muhakkak tüketilmesi gereken besinlerdendir. Meyveler posa bakımından zengin olduklarından bol miktarda ve mümkünse kabuğuyla birlikte yenilmelidir. Bununla birliikte çikolatadan, hamurlu yiyeceklerden, siyah çay ve kahveden kesinlike uzak durulmalıdır. Asitli içecekler tüketilmemeli, su ise bol miktarda tüketilmelidir. Su içmek dışkının yumuşamasını sağlamakta ve hemoroitten doğan gerilmenin önüne geçecektir. Bu nedenle mutlaka günde en az 2 litre su içilmelidir.

Basura iyi gelen yiyeceklerin yanısıra basura başka nelerin iyi geldiğini bilmekte de fayda var. Örneğin tuvalette uzun süre vakit geçirmek (gazete vb. şeyler okumak gibi) kişinin ıkınmasına neden olabileceğinden, bu alışkanlığın terk edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hamam, sauna gibi sıcak yerlerde bulunulmamalı, dar giysiler tercih edilmemeli ve kişisel tuvalet temizliğine özen gösterilmelidir.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment