Turunçgillerde bulunan HESPERİDİN’in VARİS üzerine etkileri

Prtakal kabuğu ilaç

Vitamin C kaynağı olarakta adlandırılan bu meyveler arasında baslica portakal, limon, greyfurt ve mandalina yer almaktadır. Bu meyevelerin özellikle de portakalların kabuklarının iç kısmında bulunan beyaz lifsi kısmın birçok faydası olduğu görülmektedir. Bu portakallar İspanya’da, Kuzey Afrika’da ve Çin’de yetiştirilirken daha olgunlaşmadan toplanmaktadırlar. Güneşte kurutulduktan sonra kabuğunun iç kısmındaki beyaz lifsi kısımdan hesperidin maddesi elde edilmektedir. Hesperidin değerli bir anti-oksidan ve anti-enflamatuvardır. Hesperidinin faydaları hayvanlarda yapılan birçok çalışmada da ispatlanmıştır. Kan basıncını ve kolesterolü düşürmüş, kemik erimesini ve kanser oluşumunu yavaşlatmıştır. Ayrıca bacak varislerine ve basura iyi gelmesi, menopoz semptomlarını azaltması, anti-allerjik ve anti-oksidan etkisi ve yatıştırıcı özelliği hesperidinin ne…

SONY DSC

Vitamin C kaynağı olarakta adlandırılan bu meyveler arasında baslica portakal, limon, greyfurt ve mandalina yer almaktadır. Bu meyevelerin özellikle de portakalların kabuklarının iç kısmında bulunan beyaz lifsi kısmın birçok faydası olduğu görülmektedir.
Bu portakallar İspanya’da, Kuzey Afrika’da ve Çin’de yetiştirilirken daha olgunlaşmadan toplanmaktadırlar. Güneşte kurutulduktan sonra kabuğunun iç kısmındaki beyaz lifsi kısımdan hesperidin maddesi elde edilmektedir.

Hesperidin değerli bir anti-oksidan ve anti-enflamatuvardır. Hesperidinin faydaları hayvanlarda yapılan birçok çalışmada da ispatlanmıştır.

Kan basıncını ve kolesterolü düşürmüş, kemik erimesini ve kanser oluşumunu yavaşlatmıştır.
Ayrıca bacak varislerine ve basura iyi gelmesi, menopoz semptomlarını azaltması, anti-allerjik ve anti-oksidan etkisi ve yatıştırıcı özelliği hesperidinin ne denli önemli olduğunu göstermektedir.
Estetik görünüm herkes için çok önemlidir !

Bacakta oluşan varisler ise modern dünyanın yorucu temposunda ev hanımlarından, öğretmenlere kadar tüm meslek gruplarını etkileyen ve uzun süre ayakta kalmaya, sıcak havaya, kiloya, sigaraya bağlı olarak gelişebilen, sıklıkla hamilelik sonrasında da görülebilen bulgulardır. Tedavi edilmeyen varisler, bacakta ödem ve yara oluşumuna kadar giden bir sürece götürür. Eşlik eden şiddetli ağrı da yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler.

Varis tedavisinde farklı çözümler bulunmakla beraber içerisinde Hesperidin bulunduran gerek besin takviyeleri gerekse venoaktif ilaçlar damar esnekliğini koruyucu ve damar duvarlarının toplanmasına yardımcı olmaktadır.

Bu meyvelerde hesperidin dışında bulunan diğer madde ise pektindir. Pektinin kolon sağlığı, kolesterol ve kan şekeri kontrolü üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment