BASUR’dan korunmak için ne yapmalı ?

Basurdan korunmak

Çok su içiniz ; günde en az 1.5-2 lt. Yiyeceklerinize dikkat ediniz ; Barsak hareketliliğini etkileyecek gıdalar yemeyiniz (baharatlı gıdalar, alkol, çay, kahve vs.) Dengeli besleniniz ; Lif, tahıl, kepek ekmeği, meyve ve sebze açısından zengin gıdalar alınız. Hijyen ; Kişisel temizliğinize ve hijyene özen gösteriniz. Giysiler ; Tahriş edici iç çamaşırı ve dar giysiler giymekten kaçınınız. Tuvalet alışkanlığı ; Tuvalete hergün belirli bir saatte gidiniz. ( örneğin uyandığınızda, büyük bir bardak su içtikten sonra) Egzersiz yapınız ; Jimnastik, yürüme, yüzme gibi düzenli egzersizler yapınız. Bisiklet ve atbinme gibi sporlardan kaçınınız. Fiziksel zorlama ; Ağır yük kaldırmayınız. Şikayetleriniz devam ederse…

Basurdan korunmak

Çok su içiniz ; günde en az 1.5-2 lt.

Yiyeceklerinize dikkat ediniz ; Barsak hareketliliğini etkileyecek gıdalar yemeyiniz (baharatlı gıdalar, alkol, çay, kahve vs.)

Dengeli besleniniz ; Lif, tahıl, kepek ekmeği, meyve ve sebze açısından zengin gıdalar alınız.

Hijyen ; Kişisel temizliğinize ve hijyene özen gösteriniz.

Giysiler ; Tahriş edici iç çamaşırı ve dar giysiler giymekten kaçınınız.

Tuvalet alışkanlığı ; Tuvalete hergün belirli bir saatte gidiniz. ( örneğin uyandığınızda, büyük bir bardak su içtikten sonra)

Egzersiz yapınız ; Jimnastik, yürüme, yüzme gibi düzenli egzersizler yapınız. Bisiklet ve atbinme gibi sporlardan kaçınınız.

Fiziksel zorlama ; Ağır yük kaldırmayınız.

Şikayetleriniz devam ederse örneğin tuvalet kağıdında kan, anal rahatsızlık, akıntı doktorunuza başvurunuz.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment