VARİS’ten korunmak için ne yapmalı ?

Varisten korunma yolları

Sigara içmeyin; Sigara damar hastalıklarında en önemli risklerden biridir ve sağlıklı, uzun bir yaşam için sigara içmeyiniz. Obezite; Kilolu kişilerde vücut ağırlığı bacak ve bacak damarlarındaki yükü arttırır, bu nedenle şişmanlamamaya özen gösteriniz. Spor yapın; Spor size daha genç, dinamik ve sağlıklı bir vücut kazandırdığı kadar daha genç damar yapısı sağlamaktadır. Hareket edin; Günümüzde ofis vb. ortamlarda çalışma şartları gereği hareketsiz kalınmakta yada bütün gün ayakta durarak çalışılmakta olup bu durum bacak damarlarınıza zarar vermektedir. Bu nedenle bacaklarınızı sık sık hareket ettiriniz ve zaman zaman kalkıp yürüyünüz. Topuklu ayakkabı ve dar giysiler; Yüksek topuklu ayakkabılar ve dar giysiler bacak sağlığınıza zarar vermektedir. Bu nedenle 3-4…

Varisten korunma yolları

Sigara içmeyin; Sigara damar hastalıklarında en önemli risklerden biridir ve sağlıklı, uzun bir yaşam için sigara içmeyiniz.

Obezite; Kilolu kişilerde vücut ağırlığı bacak ve bacak damarlarındaki yükü arttırır, bu nedenle şişmanlamamaya özen gösteriniz.

Spor yapın; Spor size daha genç, dinamik ve sağlıklı bir vücut kazandırdığı kadar daha genç damar yapısı sağlamaktadır.

Hareket edin; Günümüzde ofis vb. ortamlarda çalışma şartları gereği hareketsiz kalınmakta yada bütün gün ayakta durarak çalışılmakta olup bu durum bacak damarlarınıza zarar vermektedir. Bu nedenle bacaklarınızı sık sık hareket ettiriniz ve zaman zaman kalkıp yürüyünüz.

Topuklu ayakkabı ve dar giysiler; Yüksek topuklu ayakkabılar ve dar giysiler bacak sağlığınıza zarar vermektedir. Bu nedenle 3-4 cm’den yüksek topuklu ayakkabılar ve dar giysiler giymeyiniz, ayak ve bacak sağlığı için düz taban bir ayakkabıyla yürüyüşlerinizi gerçekleştiriniz.

Varis çorapları; Doktorunuzun belirleyeceği varis çorapları hastalığın ilerlemesini engelleyecektir. Bununla beraber ideal medikal tedavi için de doktorunuza başvurunuz.

Gebelik; Kadınlarda gebelik, varis hastalığının gelişmesi ve ilerlemesini arttırıcı rol oynamaktadır. Bu durumda doktorunuza başvurunuz.

Güneş ışığı; Uzun süre güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınınız.

Soğuk su; Banyodan çıkmadan önce bacaklarınızı soğuk su ile yıkayınız.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment