Hamilelik Döneminde Varis

Stress at the pregnant woman

  Varis hastalığının kadınlarda daha çok ortaya çıkmasının en büyük nedeni; hamilelik döneminde kalbe pompalanan kan miktarının azalmasıdır. Kalbe pompalanan kan miktarının azalması nedeniyle bacak damarlarındaki kanlar rahat hareket edemez ve varis hastalığının ortaya çıkması kolaylaşır. Hamilelik döneminde hareket miktarının azalması özellikle hamileliğin son aylarına doğru kadınların hareket etmekten kaçınması varislerin gelişmesine hatta gözle görülmesine neden olur. Bunun önüne geçmek için hamileliğin tüm dönemlerinde yapılacak egzersizlerle varis oluşumu azaltılabilir. Toplum arasında bilinenin aksine hamilelik döneminde egzersiz yapmak hem vücut için hem de çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken yapılan hareketlerin çocuk için aksi bir durum oluşturmamasıdır. Nefes…

Stress at the pregnant woman

 

Varis hastalığının kadınlarda daha çok ortaya çıkmasının en büyük nedeni; hamilelik döneminde kalbe pompalanan kan miktarının azalmasıdır. Kalbe pompalanan kan miktarının azalması nedeniyle bacak damarlarındaki kanlar rahat hareket edemez ve varis hastalığının ortaya çıkması kolaylaşır.

Hamilelik döneminde hareket miktarının azalması özellikle hamileliğin son aylarına doğru kadınların hareket etmekten kaçınması varislerin gelişmesine hatta gözle görülmesine neden olur. Bunun önüne geçmek için hamileliğin tüm dönemlerinde yapılacak egzersizlerle varis oluşumu azaltılabilir.

Toplum arasında bilinenin aksine hamilelik döneminde egzersiz yapmak hem vücut için hem de çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken yapılan hareketlerin çocuk için aksi bir durum oluşturmamasıdır. Nefes alıp verme egzersizleri, kısa ve düzenli yürüyüşler hamilelik döneminde yapılması gereken egzersizlerdendir.

Hamilelik döneminde beslenme alışkanlıkları, kilo alımı da varisi tetikleyen başka unsurlardır. Hamilelik döneminde kilo almanız gayet normaldir ama hamilelikten sonra alınan kilolar verildiğinde ortaya çıkan varisler için tedavi gereklidir. Bunun için doktorunuza başvurmalı ve varisin gelişimine göre doğru tedavi yöntemini seçmeniz gerekir.

Varis hastalığı hamilelik döneminde her iki kadından birinde ortaya çıkabilir. Önleminizi önceden alarak varis hastalığıyla daha kolay mücadele edebilirsiniz.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment