Varis Tanısı Nasıl Koyulur?

varis tanısı

Varis hastalığı damar hastalıklarından olduğu için tanısının kolay konulabileceği düşünülür. Göz ardı edilen konu, tüm damarlar yüzeyde değildir ve varis hastalığı sadece yüzeydeki damarlarda ortaya çıkmamaktadır. Bununla birlikte damar hastalıklarının birden değil, uzun dönmelerde oluştuğu da dikkate alınmalıdır. Varis tanısını kendi kendilerine koymaya çalışan hastalar, çoğu zaman tanı için geç kalırlar. Bu yüzden varis hastalığı tanısı doktorlar tarafından erkenden koyulmalı ve biran önce tedaviye başlanmalıdır. Varis hastalığının tanısı iki şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntem hastaların da yapmaya çalıştığı yüzeysel damarlarda meydana gelen varislerin tanısıdır. Bu yöntem sanıldığı kadar kolay değildir ve varis hastalığı ilerlemeden teşhisinin koyulması önemlidir. İkinci yöntem bacakların iç…

varis tanısı

Varis hastalığı damar hastalıklarından olduğu için tanısının kolay konulabileceği düşünülür. Göz ardı edilen konu, tüm damarlar yüzeyde değildir ve varis hastalığı sadece yüzeydeki damarlarda ortaya çıkmamaktadır. Bununla birlikte damar hastalıklarının birden değil, uzun dönmelerde oluştuğu da dikkate alınmalıdır. Varis tanısını kendi kendilerine koymaya çalışan hastalar, çoğu zaman tanı için geç kalırlar. Bu yüzden varis hastalığı tanısı doktorlar tarafından erkenden koyulmalı ve biran önce tedaviye başlanmalıdır.

Varis hastalığının tanısı iki şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntem hastaların da yapmaya çalıştığı yüzeysel damarlarda meydana gelen varislerin tanısıdır. Bu yöntem sanıldığı kadar kolay değildir ve varis hastalığı ilerlemeden teşhisinin koyulması önemlidir. İkinci yöntem bacakların iç kısımlarındaki damarlarda meydana gelen varislerin tanısıdır. Eskiden çok daha zor olan bu tanı, gelişen teknolojiyle kullanılmaya başlayan ultrasonlar sayesinde varis tanısını kolaylaştırmıştır.

Varis hastalığının erken tanısı oldukça önemlidir. Damarlarda renk değişimi ortaya çıkmadan koyulduğunda tedavinin kolaylaşmasını ve tedavi süresinin kısalmasını sağlar. Bu yüzden varis tanısı için geç kalmayın. Bacaklarınızdaki ağrılar, şişlikler, uyuşmalar varis hastalığının habercisi olabilir. Böyle durumların sürekliliğinde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Varis hastalığı tahmin edilenden çok daha ciddi bir hastalıktır ve sadece estetik bozukluklara neden olmaz aynı zamanda yaşam kalitenizin azalmasına neden olur. Hareket kabiliyetinizi azaltır. Damar sağlığınız ve yaşam kalitenizi korumak için varis tanısını ertelemeyin.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment