Basur ve Varise Karşı Kış Egzersizleri

winterhappy

  Modern hayatın en büyük sorunlarından olan hareketsiz yaşam; havaların soğumasıyla birlikte giderek artmaya başladı. Evden işe giderken soğuğa maruz kalmamak için yürüyüş mesafelerinin kısalmasından dolayı kilo artışları hız kazandı.Alınan bu kilolar damarların gerektiği gibi çalışmamasına neden olurken, basur ve varis hastalıklarının ortaya çıkmasını kolaylaştıran önemli faktörlerdendir. Bu yüzden kış mevsimini de hareketli geçirerek basur ve varise karşı korunmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. İşten vakit bulamıyor ya da spor salonuna gidecek kadar vaktiniz yoksa bile evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz egzersizlerle kış mevsiminde de basur ve varis hastalıklarına karşı önlemler alabilirsiniz. Günde sadece 10-15 dakika ayırarak evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz egzersizlerle hem kilonuzu koruyabilirsiniz…

winterhappy

 

Modern hayatın en büyük sorunlarından olan hareketsiz yaşam; havaların soğumasıyla birlikte giderek artmaya başladı. Evden işe giderken soğuğa maruz kalmamak için yürüyüş mesafelerinin kısalmasından dolayı kilo artışları hız kazandı.Alınan bu kilolar damarların gerektiği gibi çalışmamasına neden olurken, basur ve varis hastalıklarının ortaya çıkmasını kolaylaştıran önemli faktörlerdendir.

Bu yüzden kış mevsimini de hareketli geçirerek basur ve varise karşı korunmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. İşten vakit bulamıyor ya da spor salonuna gidecek kadar vaktiniz yoksa bile evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz egzersizlerle kış mevsiminde de basur ve varis hastalıklarına karşı önlemler alabilirsiniz.

Günde sadece 10-15 dakika ayırarak evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz egzersizlerle hem kilonuzu koruyabilirsiniz hem de damarlarınızın sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Evde yapacağınız basit egzersizlerde dikkat etmeniz gereken; tüm vücudunuzun aynı anda çalışmasını sağlayacak egzersiz hareketlerini seçmektir. Bunların başında karnı içe doğru çekerek olabildiğince yükseğe zıplamak gelir, ip atlamakta tüm vücudunuzun aynı anda çalışmasını sağlar. Bunlarla birlikte, bacak kaslarınızı çalıştırmak için yere uzanarak ayaklarınızı çalıştırmayı da ihmal etmeyin. Egzersizlere başladığınız ilk günlerde kendinizi fazla zorlamamaya özen gösterin. Yorulduğunuzu hissettiğinizde ara verip dans etmeyi de deneyebilirsiniz. Çünkü dans ederken vücudumuzun her tarafı aynı anda çalışır. Böylelikle egzersizlere eğlenerek takviye yapmış olursunuz.

Yukarıdaki basit egzersiz önerileriyle evinizde basura ve varise karşı kış mevsiminde de önlemler alabilirsiniz. Önemli olan bir günde çok fazla egzersiz yapmak değil, düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Sağlıklı, basur ve varisten uzak bir kış geçirmenizi dileriz.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment