Sindirimi Kolaylaştıran Bitki Çayları

1

  Basur hastalığının en büyük nedenlerinden olan sindirim sorunlarınızı çözmek için bitki çaylarından yardım almaya ne dersiniz? Havaların soğumasıyla birlikte, artan sıcak içecek tüketiminizde bitki çaylarına yer açarak, sindirim sorunlarınızı çözebilirsiniz. Böylelikle basura karşı da doğal koruma sağlamış olursunuz. Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bitki çaylarıyla kendiniz ve ailenizin diğer üyeleriyle sağlıklı ve lezzetli bir kış geçirebilirsiniz. Basura neden olan, sindirim sisteminizi iyileştirecek pratik bitkisel çay tarifleri: Nane Limon Çayı: Yapımı oldukça kolay olan nane limon çayı için tek yapmanız gereken limonun kabuklarını soyduktan sonra limonu iyice parçalayıp yeşil nanelerle birlikte demliğe yerleştirmek. Üzerine limon sayısı kadar su bardağıyla su ekledikten sonra…

1

 

Basur hastalığının en büyük nedenlerinden olan sindirim sorunlarınızı çözmek için bitki çaylarından yardım almaya ne dersiniz? Havaların soğumasıyla birlikte, artan sıcak içecek tüketiminizde bitki çaylarına yer açarak, sindirim sorunlarınızı çözebilirsiniz. Böylelikle basura karşı da doğal koruma sağlamış olursunuz.

Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bitki çaylarıyla kendiniz ve ailenizin diğer üyeleriyle sağlıklı ve lezzetli bir kış geçirebilirsiniz. Basura neden olan, sindirim sisteminizi iyileştirecek pratik bitkisel çay tarifleri:

Nane Limon Çayı: Yapımı oldukça kolay olan nane limon çayı için tek yapmanız gereken limonun kabuklarını soyduktan sonra limonu iyice parçalayıp yeşil nanelerle birlikte demliğe yerleştirmek. Üzerine limon sayısı kadar su bardağıyla su ekledikten sonra kaynayana kadar beklemelisiniz. Su kaynadıktan sonra kısık ateşte on dakika bekletip afiyetle içebilirsiniz.

Hazımsızlık Çayı: Hazmı kolaylaştıran hazımsızlık çayı için, bir tutam yasemin ve yeşil çayla birlikte zencefil kökü gerekir. Kişi sayısına göre göz kararı belirlenen bitkiler demliğe yerleştirilerek su ilave edilir. Hasımsızlık çayı demlendikten sonra soğutulmadan içilmelidir. Özellikle yemeklerden sonra şişkinliğinizi ve sindiriminizi rahatlatmak için kullanabilirsiniz.

Kakule Çayı: Midenizin rahatlaması sağlayacak kakule çayı; birkaç tane kakule, yarım elma ve balla hazırlanır. Elmalar dilimlenerek çaydanlığın içindeki sıcak suya atılır ve bir süre beklenir.  Daha sonra kakuleler eklenerek demlenmeye bırakılır. Tadı sert olacağı için balla tatlandırarak tüketebilirsiniz.

Sinameki Çayı: Mide ve gaz sorunları için sıklıkla kullanılan sinameki çayı için; 5 tatlı kaşığı sinameki, bir tatlı kaşığı kekik ve bir tatlı kaşığı nane gerekir. Bu ölçüler için iki buçuk su bardağı koyularak çay gibi demlenir. Afiyetle içilir.

Yukarıdaki tarifi ve hazırlanışı kolay bitki çaylarıyla sindirim sorunlarınızı çözerken, basur hastalığına karşı da önlem almış olursunuz.

Not: Soğuk havalarda içinizi ısıtacak bitki çaylarını aşırıya kaçmadan günde bir fincan tüketmek daha sağlıklıdır. Fazlası sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasına neden olabilir.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment