Varis Hastalığının Süreçleri ve Şikâyetleri

varis-cesitleri

  Varis hastalığı, diğer hastalıklarda olduğu gibi süreç boyunca farklı şikâyetlere neden olan bir hastalıktır. Hastalığın başlangıç dönemiyle birlikte ortaya çıkan şikayetler, hastalığın ilerlemesiyle içinden çıkılmaz bir hal alırlar. Bu şikayetleri kılcal, orta boy ve kalın varisler olarak birbirinden ayırabiliriz. Aslında bunlar varis hastalığının ilerleme sürecini de anlamanızı kolaylaştıran, varis hastalığının tedavi edilmediğinde karşılaşılabilecek durumları ifade ederler. Kılcal varislerin şikâyetleri pek fazla dikkate alınmaz. Hastaların yaşam kalitelerini düşürmezler. Estetik görüntü bozukluklarının dışında zararı olmadığı düşünülse de ilerleyen dönemlerde başka sıkıntılara yol açabilirler. Bu yüzden kılcal varisler göz ardı edilmemeli ve tedavisi gerçekleştirilmelidir. Orta boy varisler de kılcal varisler gibi estetik…

varis-cesitleri

 

Varis hastalığı, diğer hastalıklarda olduğu gibi süreç boyunca farklı şikâyetlere neden olan bir hastalıktır. Hastalığın başlangıç dönemiyle birlikte ortaya çıkan şikayetler, hastalığın ilerlemesiyle içinden çıkılmaz bir hal alırlar.

Bu şikayetleri kılcal, orta boy ve kalın varisler olarak birbirinden ayırabiliriz. Aslında bunlar varis hastalığının ilerleme sürecini de anlamanızı kolaylaştıran, varis hastalığının tedavi edilmediğinde karşılaşılabilecek durumları ifade ederler.

Kılcal varislerin şikâyetleri pek fazla dikkate alınmaz. Hastaların yaşam kalitelerini düşürmezler. Estetik görüntü bozukluklarının dışında zararı olmadığı düşünülse de ilerleyen dönemlerde başka sıkıntılara yol açabilirler. Bu yüzden kılcal varisler göz ardı edilmemeli ve tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Orta boy varisler de kılcal varisler gibi estetik bozukluklarına neden olurlar. Oluşan estetik bozukluklar, kılcal varislere göre daha belirgindirler. Gün içinde bacaklarda şişme, gün sonuna doğru ayaklarda ağrılara neden olurlar. Dinlendikten sonra şikâyetlerin geçtiği düşünülse de bu şikâyetler çok sık tekrarlanır. Ayakların şişmesi ve kaşıntı yapması orta boy varislerin yol açtığı başka bir şikâyettir.

Kalın varis şikâyetleri, varis hastalığının iyiden iyiye ilerlediği dönemlerde ortayaçıkan şikâyetlerdir. Bu dönemde hastalığın tedavisi oldukça zordur.Şikâyetler giderek artar, hasta için çok zor olan durumlar meydana gelir. Bacaklarda renk değişimi özellikle siyah renkler ortaya çıkar. Ufak kazalar sonuncunda bacaklarda yaralar meydana gelir. Bu yaraların iyileşmesi çok uzun zaman alır. Kanama olduğunda kanamanın durdurulması zorlaşır. Diğer dönemlere göre bu dönemde, tedavide oldukça zordur.

Varis tedavisinin erken teşhisi ve tedavisiyle ilgili doktorunuza başvurarak yukarıdaki şikâyetlere maruz kalmadan hastalığı rahatlıkla atlatabilirsiniz.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment