Basur, Varis ve Obezite

bazur hazır yemek

  Obezite hastalığı, son yıllarda dünya gündemini oldukça meşgul eden, yaş ayırt etmeksizin herkeste ortaya çıkma ihtimali olan bir hastalıktır. Gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelerin başına dert olan obezite, ülkemizde de gün geçtikçe artmaktadır. Obeziteyi fazla kilolarla açıklamamız mümkün değildir. Obezitenin nedeni genetik olabileceği gibi tüketim alışkanlıklarıyla da doğrudan ilişkilidir. Tüketilen yemekler, hareketsiz yaşam, katkı maddeli gıdalar, alkolobezitenin başlıca nedenleridir. Obezite başlı başına önemli bir hastalık olduğu gibi pek çok hastalığında ortaya çıkmasına neden olur. Bunların başında basur, varis ve kalp hastalıkları gelir. Fazla kilolar sindirim sistemini ve vücut hareketlerini azatlığı için basur hastalığının ortaya çıkmasına zemin hazırlamış olurlar. Fazla…

bazur hazır yemek

 

Obezite hastalığı, son yıllarda dünya gündemini oldukça meşgul eden, yaş ayırt etmeksizin herkeste ortaya çıkma ihtimali olan bir hastalıktır. Gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelerin başına dert olan obezite, ülkemizde de gün geçtikçe artmaktadır.

Obeziteyi fazla kilolarla açıklamamız mümkün değildir. Obezitenin nedeni genetik olabileceği gibi tüketim alışkanlıklarıyla da doğrudan ilişkilidir. Tüketilen yemekler, hareketsiz yaşam, katkı maddeli gıdalar, alkolobezitenin başlıca nedenleridir.

Obezite başlı başına önemli bir hastalık olduğu gibi pek çok hastalığında ortaya çıkmasına neden olur. Bunların başında basur, varis ve kalp hastalıkları gelir. Fazla kilolar sindirim sistemini ve vücut hareketlerini azatlığı için basur hastalığının ortaya çıkmasına zemin hazırlamış olurlar. Fazla kilolara neden olan katkı maddeli gıdalar da damarların tıkanmasına, kalp hastalıklarına ve varis hastalığının ortaya çıkmasına sebebiyet verdiği gibi bu hastalıkların hızla gelişmesine de neden olurlar.

Obeziteye karşı başlatılan kampanyalara katılım oranın düşük olması, hastalık bilincinin oluşmaması; obezitenin önüne geçilmesini zorlaştırmaktadır. Obeziteyle birlikte çoğalan basur ve varis hastalıklarının önüne geçmek için sağlıklı yaşamla birlikte spor yapmanız da gerekir. Düzenli yürüyüş yapmak obeziteye karşı alabileceğiniz önlemlerden en önemlisidir.

Basur ve varisten korunmak için obezite hastalığından da korunmamız gerekir. Başlangıçta kayda değer görünmeyen bu üç hastalık geriye kalan hayatımızı çok olumsuz etkileyebilir.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment