Varisleriniz Dikkat Çekmesin

varisi düşünen kadın

  Varis hastalığı: Bacaklarda dolgunluk hissi, kramplar, şişlik, kaşıntı gibi pek çok şikâyete neden olur. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık karşılaşılan varis hastalığı, bacaklarda görüntü bozukluklarına neden olur. Hamilelik döneminde artan varis hastalığı, bu dönemden sonra da devam eder. İnsanların büyük kısmı varis hastalığının toplardamarlar da toplanan kanlardan oluştuğunu düşünmektedir. Ancak varis hastalığı sadece bu sorundan meydana gelmeyebilir. Varis hastalığının ortaya çıkmasının pek çok nedeni vardır. Varis hastalığına yakalanmamak için önlemler almakta fayda vardır. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, yürüyüş yapmak, lifli gıdalar tüketmek, sigara ve alkol tüketmemek varise karşı alınması gereken başlıca önlemlerdendir. Varis hastalığı ilk ortaya çıktığında yani bacaklarda…

varisi düşünen kadın

 

Varis hastalığı: Bacaklarda dolgunluk hissi, kramplar, şişlik, kaşıntı gibi pek çok şikâyete neden olur. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık karşılaşılan varis hastalığı, bacaklarda görüntü bozukluklarına neden olur. Hamilelik döneminde artan varis hastalığı, bu dönemden sonra da devam eder.

İnsanların büyük kısmı varis hastalığının toplardamarlar da toplanan kanlardan oluştuğunu düşünmektedir. Ancak varis hastalığı sadece bu sorundan meydana gelmeyebilir. Varis hastalığının ortaya çıkmasının pek çok nedeni vardır.

Varis hastalığına yakalanmamak için önlemler almakta fayda vardır. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, yürüyüş yapmak, lifli gıdalar tüketmek, sigara ve alkol tüketmemek varise karşı alınması gereken başlıca önlemlerdendir.

Varis hastalığı ilk ortaya çıktığında yani bacaklarda ağrı ile başladığında çok dikkate alınmaz. Bacaklarda oluşan görüntü bozukluğu dikkat çekmez. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde oluşması muhtemel egzama hastalığına, damarlar içinde pıhtılaşmaya, deride renk değişikliklerine, geç kapanan ve uzun süre kapanmayan yaralara neden olur. Varis hastalığı tedavisi olan ve tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle mutlaka doktora başvurulması gerekir.

 

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment