Varis Hastalıların Alışkanlıkları

diz kapağı

  Varis hastalığı, damarların işlevlerini tam olarak yerine getirememeleri sonucu oluşan bir hastalıktır. Kadınların hamilelik döneminde daha çok karşılaştığı varis hastalığı, toplumun tüm bireylerinde ortaya çıkma ihtimali olan bir hastalıktır. Varis hastalığının ortaya çıkma sebeplerinden en önemlisi hareketsiz yaşamdır. Varis hastalığı olan kişiler genellikle hareketsiz yaşayan kişilerdir. Hareketsizlik sonucunda atardamarlar çalışmaları gerektiği gibi çalışamazlar, kalbe pompaladıkları kan miktarı azalır ve damarlarda varis hastalığı meydana gelir. Varis hastaları düzensiz ve sağlıksız beslenirler. Sağlıksız beslenmek tüm vücudun olduğu gibi damarların da düzeninibozar. Bu bozukluklar damarlarda biriken maddelerinin artmasına ve damarların şişmesine neden olurlar. Varis hastalığının başında dikkate alınmayan örümcek ağına benzeyen damarlar,…

diz kapağı

 

Varis hastalığı, damarların işlevlerini tam olarak yerine getirememeleri sonucu oluşan bir hastalıktır. Kadınların hamilelik döneminde daha çok karşılaştığı varis hastalığı, toplumun tüm bireylerinde ortaya çıkma ihtimali olan bir hastalıktır.

Varis hastalığının ortaya çıkma sebeplerinden en önemlisi hareketsiz yaşamdır. Varis hastalığı olan kişiler genellikle hareketsiz yaşayan kişilerdir. Hareketsizlik sonucunda atardamarlar çalışmaları gerektiği gibi çalışamazlar, kalbe pompaladıkları kan miktarı azalır ve damarlarda varis hastalığı meydana gelir.

Varis hastaları düzensiz ve sağlıksız beslenirler. Sağlıksız beslenmek tüm vücudun olduğu gibi damarların da düzeninibozar. Bu bozukluklar damarlarda biriken maddelerinin artmasına ve damarların şişmesine neden olurlar. Varis hastalığının başında dikkate alınmayan örümcek ağına benzeyen damarlar, giderek daha kötü bir hâl alırlar.

Hastaların kullandığı alkol ve sigara hem damarların hem de diğer organların direncini düşürür. Alkol ve sigara varis ve diğer hastalıkların ortaya çıkma ihtimalini yükseltir.

Topuklu ayakkabı kullanımı varis hastalarının vazgeçemediği alışkanlıklarındandır.

Varis hastalığı sıkça karşılaşılan bir hastalık olmasına rağmen, varis hastaları estetik bozukluklara önem vermezler. Hastalık ilerlediğinde ve dayanılmaz ağrılara yol açtığında doktora başvururlar. Hastalığın ilerlemesi tedavi sürecini de zorlaştır. Hastalığın teşhisi ve tedavisi başlarda ilaç tedavisi ile oldukça kolayken ilerleyen dönemlerde cerrahi müdahale yapılarak varisli damarların alınması gerekebilir. Bu nedenle varis hastaları mutlaka doktora başvurmalıdırlar.

Varis hastalarının alışkanlıklarından vazgeçmeleri hem varislerine karşı hem de diğer hastalıklara karşı direnç kazanmalarını sağlayacaktır.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment