Varis Hastalığı ve Yürüyüş

varis yürüyüş

  Toplum arasında yürüyüş yapmanın varisleri artıracağı düşünülür. Bu yanlış bir kanıdır. Yürüyüş yapmak varis hastalığının ilerlemesini sağlamaz. Aksine damarların çalışmasını ve varis ihtimalini azaltır. Varis, toplardamarda meydana gelen tıkanıkların etrafa sıçraması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık çoğu zaman görüntü bozukluklarına neden olduğu zaman anlaşılır. Ayaklarda ağrılara neden olur. İlerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıklara yol açtığı bilinse de toplum arasında dikkate alınmaz. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görünen varis hastalığı özellikle kadınların hamilelik döneminde yoğun şekilde artar. Bunun nedeni hamileliğin damarlara baskı uygulaması ve kalbe taşınan kan miktarının azalmasıdır. Varisle mücadele etmek için yürüyüş egzersizini düzenli yapmanız gerekir. Hastalığının başlangıç…

varis yürüyüş

 

Toplum arasında yürüyüş yapmanın varisleri artıracağı düşünülür. Bu yanlış bir kanıdır. Yürüyüş yapmak varis hastalığının ilerlemesini sağlamaz. Aksine damarların çalışmasını ve varis ihtimalini azaltır.

Varis, toplardamarda meydana gelen tıkanıkların etrafa sıçraması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık çoğu zaman görüntü bozukluklarına neden olduğu zaman anlaşılır. Ayaklarda ağrılara neden olur. İlerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıklara yol açtığı bilinse de toplum arasında dikkate alınmaz. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görünen varis hastalığı özellikle kadınların hamilelik döneminde yoğun şekilde artar. Bunun nedeni hamileliğin damarlara baskı uygulaması ve kalbe taşınan kan miktarının azalmasıdır.

Varisle mücadele etmek için yürüyüş egzersizini düzenli yapmanız gerekir. Hastalığının başlangıç döneminde sürekli yapılan yürüyüşler bacaklardaki toplardamarları çalıştırdığı için kalbe pompalanan kan miktarı artırırlar. Böylelikle atardamarlarınızda varis ihtimali azalır.

Yürüyüş sadece varis hastalığı için değil gün içinde zinde olmanızı da sağlar. Yürüyüş esnasında fazla su kaybı olacağı için bol bol sıvı almalısınız. Yürüyüş esnasında kullandığınız ayakkabınız size zorlamamalı ve rahat hareket etmenizi sağlamalıdır. Günde kırk dakikalık yürüyüşle varis hastalığına karşı koruma sağlayabilirsiniz.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment