Varis Hastalığı Tedavisi

varis hastalı ve tedavi

Varis hastalığı estetik bozukluklara neden olmasının yanında ciddi ağrılara neden olan bir hastalıktır. Varis tedavilerinde görüntü bozukluğunun önüne geçmek ve yaşam kalitesini artırmak amaçlanır. Varis hastalığı genellikle iyi huyludur ve hastaların çoğuna cerrahi operasyon gerekmez. Ancak oluşan varisler yaşam kalitesinde ciddi rahatsızlıklara neden oluyorsa cerrahi operasyonların yapılması gerekebilir. İlerleyen varisler kanamalara ve ülserasyonlara neden olabilir. Bu gibi durumlarda cerrahi tedavileri gerekmektedir. Varis hastalığı için çeşitli tedavi yöntemlerinin başında varis çorapları gelmektedir. Varis çorapları varisli damarlara baskı yaparak kan dolaşımının artmasını sağlamaktadır. Diğer tedavi yöntemlerinin de başarılı olma ihtimalini artıran varis çorapları pek çok çeşidi olduğu için doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.…

varis hastalı ve tedavi

Varis hastalığı estetik bozukluklara neden olmasının yanında ciddi ağrılara neden olan bir hastalıktır. Varis tedavilerinde görüntü bozukluğunun önüne geçmek ve yaşam kalitesini artırmak amaçlanır. Varis hastalığı genellikle iyi huyludur ve hastaların çoğuna cerrahi operasyon gerekmez. Ancak oluşan varisler yaşam kalitesinde ciddi rahatsızlıklara neden oluyorsa cerrahi operasyonların yapılması gerekebilir. İlerleyen varisler kanamalara ve ülserasyonlara neden olabilir. Bu gibi durumlarda cerrahi tedavileri gerekmektedir.

Varis hastalığı için çeşitli tedavi yöntemlerinin başında varis çorapları gelmektedir. Varis çorapları varisli damarlara baskı yaparak kan dolaşımının artmasını sağlamaktadır. Diğer tedavi yöntemlerinin de başarılı olma ihtimalini artıran varis çorapları pek çok çeşidi olduğu için doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Varis hastalığı için çok sayıda ilaç geliştirilmiştir. Özellikle bitkisel özlü ilaçlar varis hastalığına karşı sıklıkla tercih edilir.Portakal kabuğu ekstresinden elde edilen hesperidin içeren varis ilaçları son zamanlarda oldukça dikkat çekmektedir.

Skleroterapi de varis hastalığı için kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yöntemi iğneyle yapılır. Uzmanlar tarafından yapılmadığı takdirde vücutta leke oluşmasına neden olabilir.

Varisler için en sık kullanılan yöntemlerden biri de lazer tedavisi yöntemidir. Ultraviyole ışınlarının varisli damarlara gönderilmesiyle yapılır.Son yıllarda gelişen lazer tedavisi büyük gelişme kaydetmiştir.

Ven stripping (sıyırma) tedavi yöntemi klasik ama etkili bir cerrahi tedavi yöntemidir. Varis hastalığının ilerleyen aşamalarında uygulanır. Öncelikle kasık bölgesinde küçük bir kesi yapılır. Bacağınızdaki varisli damarla diğer damarların bağlantısı kesilir. Ardından varisli damar çekilerek tamamen alınır. Daha sonra varisli bölgeler temizlenir. Ameliyattan sonra birkaç gün yatılması gerekir daha sonra bandajlar çıkarılır. Birkaç hafta sonra normal yaşama dönülür.

Varis hastalığını oluşturan sebepler ortadan kaldırılmadıkça hastalığın tekrarlayacağını unutmamak gerekir.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment