Varis Hastalığı ve Yaşam

varis

Varis hastalığı, toplardamarın işlevini yerine getirememesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Modern yaşamla birlikte artan varis hastalığı toplumun baş etmesi gereken önemli bir hastalıktır. Damarların tıkanması sonucu oluşan genellikle bacaklarda ortaya çıkan ve kan dolaşımının düzenini bozan varis hastalığına karşı yaşamımızda alacağımız önlemler hastalığın tedavisini kolaylaştıracağı gibi hastalığa karşı önlem almamızı da sağlar. Modern yaşamla birlikte tüketilen gıdaların çeşitlenmesi özellikle; uzun ömürlü sütler, katkılı peynirler, margarinler, sıcak mayalı ekmekler, hazır yiyecekler, cipsler, karışık yemekler (…) sonuna kadar hazmedilemez. Bu durum bağırsakların hareketlerini yavaşlatır. Basur ve varisin oluşumunu kolaylaştırır. Basur ve varis oluşmasının en önemli nedenlerinden biri bağırsakların düzgün çalışmamasıdır. Bağırsakların çalışmamasıyla…

varis

Varis hastalığı, toplardamarın işlevini yerine getirememesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Modern yaşamla birlikte artan varis hastalığı toplumun baş etmesi gereken önemli bir hastalıktır.

Damarların tıkanması sonucu oluşan genellikle bacaklarda ortaya çıkan ve kan dolaşımının düzenini bozan varis hastalığına karşı yaşamımızda alacağımız önlemler hastalığın tedavisini kolaylaştıracağı gibi hastalığa karşı önlem almamızı da sağlar.

Modern yaşamla birlikte tüketilen gıdaların çeşitlenmesi özellikle; uzun ömürlü sütler, katkılı peynirler, margarinler, sıcak mayalı ekmekler, hazır yiyecekler, cipsler, karışık yemekler (…) sonuna kadar hazmedilemez. Bu durum bağırsakların hareketlerini yavaşlatır. Basur ve varisin oluşumunu kolaylaştırır. Basur ve varis oluşmasının en önemli nedenlerinden biri bağırsakların düzgün çalışmamasıdır.

Bağırsakların çalışmamasıyla birlikte, modern iş hayatının masa başında oturarak çalışma gerektirmesi de varis hastalığının ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Varis hastalığı kalıtımsal olacağı gibi hamilelik döneminde de ortaya çıkar. Varis hastalığı ilk dönemlerinde fazla dikkat çekmese de ilerleyen dönemlerde ciddi ağrılara ve görüntü bozukluklarına neden olur. Gelişen tedavi yöntemleri ve ilaçlarla birlikte varis hastalığı teşhisi yapılabilir ve kolaylıkla tedavi edilebilir.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment