Basura Karşı: Şeftali Çekirdeği

şeff

  Şeftali bol su içeren, tüylü ve tüysüz olarak ikiye ayrılan yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerindendir. Şeker bakımından oldukça zengin olan şeftali kadifemsi kabuğuyla diğer meyve türlerinden ayrılır. Şeftali vücuttaki zehirli maddelerin dışarıya atılmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırarak, idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Çiçeklerinden yapılan çaylar kabızlığı giderir. Ayrıca şeftali safra kesesi ve böbreklerinde sağlıklı çalışmasını kolaylaştırır. Şeftali çekirdeğinin basur hastalarına da iyi geldiği düşünülmektedir. Ancak basur hastalığı için kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri tüm hastalarda aynı sonuçları vermemektedir. Bitkisel yöntemler geçici rahatlamalar sağlasalar da hastalığın tamamen ortadan kalkması için yeterli değildirler. Bu yüzden basur hastalığı için tedavisi şarttır ve doktora başvurulması gerekir.

şeff

 

Şeftali bol su içeren, tüylü ve tüysüz olarak ikiye ayrılan yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerindendir. Şeker bakımından oldukça zengin olan şeftali kadifemsi kabuğuyla diğer meyve türlerinden ayrılır.

Şeftali vücuttaki zehirli maddelerin dışarıya atılmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırarak, idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Çiçeklerinden yapılan çaylar kabızlığı giderir. Ayrıca şeftali safra kesesi ve böbreklerinde sağlıklı çalışmasını kolaylaştırır.

Şeftali çekirdeğinin basur hastalarına da iyi geldiği düşünülmektedir. Ancak basur hastalığı için kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri tüm hastalarda aynı sonuçları vermemektedir. Bitkisel yöntemler geçici rahatlamalar sağlasalar da hastalığın tamamen ortadan kalkması için yeterli değildirler. Bu yüzden basur hastalığı için tedavisi şarttır ve doktora başvurulması gerekir.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment