Basur Komplikasyonları

ssss

  Basur hastalığının komplikasyonları oldukça fazladır. Basur hastalığının en çok görünen ve ilk ortaya çıkan komplikasyonu makat bölgesindeki kanamalardır. Ayrıca makat bölgesinde oluşan kanamalar basur hastalarında ortaya çıkan ilk belirtilerdendir. Oluşan bu kanamalar farklı şekillerde olabilir. Çoğu hastada dışkılamayla birlikte görünen kanamalar basur memelerinin zedelenmesi sonucu meydana gelir. Basur hastalığının başka bir komplikasyonu da iltihaplanmadır. Hastalarda çok sık görünen iltihaplanma basur memelerinin gerginleşmesine, şişmesine ve genişlemesine neden olur. Hastaların yoğun ağrılar çekmeleri ve sürekli tuvalet ihtiyaçlarının olduklarını hissetmeleri de bu yüzdendir. Basur hastalarının çok sık tuvalete gitmek istemelerinin nedeni de budur. Dışkılama sırasında ortaya çıkan ağrılar, ateşin yükselmesine de neden…

ssss

 

Basur hastalığının komplikasyonları oldukça fazladır. Basur hastalığının en çok görünen ve ilk ortaya çıkan komplikasyonu makat bölgesindeki kanamalardır. Ayrıca makat bölgesinde oluşan kanamalar basur hastalarında ortaya çıkan ilk belirtilerdendir. Oluşan bu kanamalar farklı şekillerde olabilir. Çoğu hastada dışkılamayla birlikte görünen kanamalar basur memelerinin zedelenmesi sonucu meydana gelir.

Basur hastalığının başka bir komplikasyonu da iltihaplanmadır. Hastalarda çok sık görünen iltihaplanma basur memelerinin gerginleşmesine, şişmesine ve genişlemesine neden olur. Hastaların yoğun ağrılar çekmeleri ve sürekli tuvalet ihtiyaçlarının olduklarını hissetmeleri de bu yüzdendir. Basur hastalarının çok sık tuvalete gitmek istemelerinin nedeni de budur. Dışkılama sırasında ortaya çıkan ağrılar, ateşin yükselmesine de neden olurlar.

Basur hastalığının oluşturduğu kanamalar uzun sürebilir. Uzun süren kanamalar, kansızlığın ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Yukarıdaki komplikasyonlarla birlikte basur memelerinin anüsten dışarıya çıkmaları, iltihap nedeniyle zedelenen kasların kasılması, basur memelerinin boğulması; çatlaklar ve yaralar meydana getirebilir.

Basur hastalığının kendi kendine iyileşeceğiyle ilgili kanılar bulunmaktadır. Ne yazık ki bu kanılar tüm hastaların basurlarının düzeleceği anlamına gelmemektedir. Bu yüzden erken dönemde doktorunuza başvurarak gerek medikal gerekse cerrahi müdahele ile basur tedavisine başlamak yukarıdaki sıkıntıları yaşamadan hastalıktan kurtulmanızı sağlar.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment