VARİS çorapları ve etkileri

legs

Varis çorapları ayak ve bacağı saran kuvvetli elastik yapıdaki çoraplardır. Yirminci yüzyılda kullanılmaya başlanan varis çorapları bir tedavi yöntemi değildir. Varis çorapları diğer varis tedavi yöntemleriyle birlikte kullanan koruyucu ve toparlayıcı ürünlerdir. Varis çorapları varisli bölgeyi sararak genişleyen damarların bastırılmasını ve kan dolaşımının içteki damarlarla yapılmasını sağlar. Varis çorapları kalp doktorları tarafından sıkça tavsiye edilirler. Hareketsiz hastaların ayak bileğine uyguladıkları basınçla kanın kalbe gitmesini de sağlarlar. Kan dolaşımını hızlandırırlar. Varis çorapları varisleri tedavi etmez. Varislerin neden olduğu şikâyetlerin azalmasına yardımcı olurlar. Özellikle varis tedavileriyle birlikte tercih edilirler. Varis tedavisine yardımcı olan bu çorapların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Diz altı, düz…

legs
Varis çorapları ayak ve bacağı saran kuvvetli elastik yapıdaki çoraplardır. Yirminci yüzyılda kullanılmaya başlanan varis çorapları bir tedavi yöntemi değildir. Varis çorapları diğer varis tedavi yöntemleriyle birlikte kullanan koruyucu ve toparlayıcı ürünlerdir.

Varis çorapları varisli bölgeyi sararak genişleyen damarların bastırılmasını ve kan dolaşımının içteki damarlarla yapılmasını sağlar. Varis çorapları kalp doktorları tarafından sıkça tavsiye edilirler. Hareketsiz hastaların ayak bileğine uyguladıkları basınçla kanın kalbe gitmesini de sağlarlar. Kan dolaşımını hızlandırırlar.

Varis çorapları varisleri tedavi etmez. Varislerin neden olduğu şikâyetlerin azalmasına yardımcı olurlar. Özellikle varis tedavileriyle birlikte tercih edilirler.

Varis tedavisine yardımcı olan bu çorapların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Diz altı, düz üstü, külotlu olarak üç gruba ayrılırlar. Her çorabın farklı basınç aralıkları mevcuttur. Kendinize en uygun basınç doktorunuzun tarafından belirlenmelidir. Hamilelere ve erkeklere göre ürünler değişmektedir.

Varisli çorapların sabah yataktan çıktıktan sonra giyilmesi gerekmektedir. Gece azalan kan dolaşımını hızlandırdıkları için en verimli oldukları zamanlar; sabah kalktıktan sonrasıdır. Kullanırken tırnaklarınızın uzun olmamasına ve çoraba zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Çorabın ayağınıza tam oturduğundan ve katlanmadığından emin olmalısınız.

Varisli çorapların varisleri tedavi etmediğini, tedaviyi kolaylaştırdığını hatırlatma da fayda var. Tedaviyi kolaylaştıran bu çoraplardan daha iyi yararlanmak ve varislerinizden kurtulmak için tedavi şarttır.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment