Portakal kabuğu ve VARİS tedavisi

Kabuk

Vitamin deposu olan C vitaminin kaynağı kabul edilen turunçgiller: grip, nezle, kolesterol gibi hastalıklarının kontrolünü sağlamamızda en büyük yardımcılarımızdandır. Ayrıca turunçgillerin özeklikle de portakalın varis tedavisinde önemi giderek artıyor. Kalp Cerrahı Prof. Dr. Kürşat Bozkurt portakal kabuğunun beyaz lifsi kısmından elde edilen hesperidinin varis tedavisinde etkili rol oynadığını belirtiyor. Hesperidin, portakalların güneşte kurutulması sonrası kabuğun iç kısmındaki beyaz lifsi kısımdan elde edilen bir maddedir. Hesperidinin: kan basıncını düşürmesi, kemik erimesini engellemesi ve kanser oluşumunu yavaşlatması gibi özellikleri bulunuyor. Prof. Dr. Kürşat Bozkurt hesperidinin bacak varislerine ve basura iyi geldiğini, damar esnekliğinin korunmasına yardımcı olduğunu ve damar duvarlarının toplanmasını sağladığını belirtiyor.…

Kabuk
Vitamin deposu olan C vitaminin kaynağı kabul edilen turunçgiller: grip, nezle, kolesterol gibi hastalıklarının kontrolünü sağlamamızda en büyük yardımcılarımızdandır. Ayrıca turunçgillerin özeklikle de portakalın varis tedavisinde önemi giderek artıyor. Kalp Cerrahı Prof. Dr. Kürşat Bozkurt portakal kabuğunun beyaz lifsi kısmından elde edilen hesperidinin varis tedavisinde etkili rol oynadığını belirtiyor.

Hesperidin, portakalların güneşte kurutulması sonrası kabuğun iç kısmındaki beyaz lifsi kısımdan elde edilen bir maddedir. Hesperidinin: kan basıncını düşürmesi, kemik erimesini engellemesi ve kanser oluşumunu yavaşlatması gibi özellikleri bulunuyor. Prof. Dr. Kürşat Bozkurt hesperidinin bacak varislerine ve basura iyi geldiğini, damar esnekliğinin korunmasına yardımcı olduğunu ve damar duvarlarının toplanmasını sağladığını belirtiyor.

Varis genellikle görünüm açısından sorun oluşturmakla birlikte ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına da yol açan bir hastalıktır. Varisler büyüdükçe ağrıların artması, bacaklarda dolgunluk hissinin oluşması gibi sıkıntılar ortaya çıkar. Estetik bozukluklar da kaçınılmaz olur. Bu yüzden hastalığa yakalanmadan önlem almakta ve bol bol hesperidin tüketmekte fayda var.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment