BASUR hastalığı ve acı biber

Untitled

Acı biber ve baharatlar yemek kültürümüzün olmazsa olmazlarındandır. Halk arasında bilinenin aksine acı biber basur hastalığının nedeni değildir ama tetikleyicisidir. Acı biber basurlu bölgenin çok fazla yanmasına neden olduğu için basur hastalığının nedeni olarak düşünülmektedir. Bunun tıbbı bir açıklaması yoktur. Acı biber ve baharatlar çok fazla tüketildiğinde ıkınmaya yol açar, ıkınma da basur hastalığının başlıca nedenidir. Ama hastalığın nedeni acı biber tüketmek değildir. Ikınmamak şartıyla acı biber tüketmenin basur hastalığına hiçbir zararı yoktur. Çok fazla ıkınmak hem basur hastalığına neden olur hem de var olan basur memelerinin büyümesini sağlar. Bu yüzden doktorlar basur hastaları için acı biber tüketmeyi tavsiye etmezler.…

Untitled
Acı biber ve baharatlar yemek kültürümüzün olmazsa olmazlarındandır. Halk arasında bilinenin aksine acı biber basur hastalığının nedeni değildir ama tetikleyicisidir. Acı biber basurlu bölgenin çok fazla yanmasına neden olduğu için basur hastalığının nedeni olarak düşünülmektedir. Bunun tıbbı bir açıklaması yoktur.

Acı biber ve baharatlar çok fazla tüketildiğinde ıkınmaya yol açar, ıkınma da basur hastalığının başlıca nedenidir. Ama hastalığın nedeni acı biber tüketmek değildir. Ikınmamak şartıyla acı biber tüketmenin basur hastalığına hiçbir zararı yoktur. Çok fazla ıkınmak hem basur hastalığına neden olur hem de var olan basur memelerinin büyümesini sağlar. Bu yüzden doktorlar basur hastaları için acı biber tüketmeyi tavsiye etmezler. Bu tavsiyenin halk arasında yanlış yorumlanması sonucu acı biberin basur hastalığına neden olduğu düşünülmektedir.

Acı biber basur hastalığının nedeni olmasa da ıkınmaya yol açtığı için basur hastaları için zararlıdır. Bu yüzden basur hastalarının tükettiği gıdalar çok önemlidir. Basur hastalarının ıkınmaya yol açmayan, vücudu kolayca terk edebilen gıdaları tercih etmeleri gerekmektedir. Nasıl ki ağzımızda oluşan bir yara varken acı tüketemiyorsak basur hastasıyken de acıdan uzak durmamız da yarar vardır.

0 comments Show discussion Hide discussion

Add a comment